čtvrtek 18. dubna 2013

Paleo mýtus #1: Nová metoda hubnutí

Paleo dieta je opředena mnoha mýty. Především média se z ní snaží udělat senzaci a hysterické titulky typu: "Jedí syrové maso, hladoví a běhají po čtyřech." jsou na denním pořádku. Bohužel moderní doba nahrává konzumu i v podobě informací. Pro běžného člověka je snazší přijmout zaručené pravdy z médií, než aby každý "štěk" konfrontoval s vědeckými výzkumy. Při tom množství, které se na nás ze všech stran valí, se ani není čemu divit. Bohužel mnoho lidí díky těmto poplašným zprávám už o paleo dietě nechce ani slyšet. Proto jsem se rozhodla publikovat seriál, ve kterém se pokusím každý z mýtů vyvrátit. Zda se mi to podaří zjistíme z komentářů.

Mýtus číslo jedna: Nová metoda hubnutí
O paleo dietě se často mluví jako o něčem novém a moderním a pak také jako o redukční dietě. Je to dané především nešťastným názvem, který si spojujeme s hubnutím. Slovo dieta neboli "diet" pochází  z angličtiny a doslova znamená "strava". Paleo dietu bychom tedy měli chápat jako paleolitické stravování nikoliv jako odtučňovací kúru. Pokud se podíváme do slovníku cizích slov, tak ani tam není zmínka o snižování váhy, takže to vypadá, že slovo dieta obecně nechápeme správně. 

Profesor Loren Cordain, Ph.D., přední světová autorita v oblasti evolučního stravování a chorob, doslova říká: "Paleo dieta není dieta jako taková. Je to spíše celoživotní plán zdravého stravování snižujících riziko chronických civilizačních chorob (obezita, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, rakovina, onemocnění srdce atd.), které se stávají nekontrolovatelnými u dospělé populace."

A zde se dostáváme k jádru věci. Jedna ze zmiňovaných civilizačních chorob je i obezita, takže paleo dieta by měla člověka udržet štíhlého. Proto při paleolitickém stravování dochází i k úbytku hmotnosti, ale není to  primární cíl. Primární cíl je zdraví a zdravý člověk je štíhlý (prosím nezaměňovat za vychrtlého hubeňoura). Ale pozor, štíhlý člověk nemusí být vždy zdravý! I náš projekt je z části založený na měření tuku - tedy hubnutí, ale to hlavně proto, že je to nejsnadnější a nejsrozumitelnější způsob jak příznivé účinky "palea" demonstrovat, a také proto, že o své zdraví se dnes nikdo moc starat nechce, zatímco o sexy postavu ano. Ale jak víte, máme pro vás připravené i zdravotní výsledky.

A jak že je stará ta paleo dieta? Jako lidstvo samo. Pod názvem paleo dieta ovšem jen několik desítek let. Jeden z nejdůležitějších výzkumů v této oblasti začal profesor Lundské univerzity Staffan Lindeberg, M.D., Ph.D. již koncem osmdesátých let, kdy navazoval na vědecké práce svých předchůdců. Do Čech se dostala v podstatě až s Crossfitem a tak máme pocit, že je to jen nějaký "hype". V zahraničí ji lidé znají o dost déle. Například pohybový umělec, jak se sám nazývá, Ido Portal je na nízkosacharidové paleo dietě už 16 let. Loni dokonce zveřejnil své zdravotní výsledky na Facebooku a nezdá se, že by na něj měla zrovna špatný vliv. Co říkáte? Naopak si myslím, že mu můžeme jeho kondici do jednoho závidět.

Krásný den všem,Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte mi svůj komentář.