čtvrtek 11. dubna 2013

Po sportu se přibírá

Ano, je to tak! Ten, kdo ve svém životě několikrát se sportem začínal, tak moc dobře ví, co se s tělem děje. Kromě počáteční bolesti svalů, na kterou vám nepomůže ani poctivý strečink, začnete přibírat jak na váze, tak na objemu. A to je častý důvod, proč mnoho žen od sportu utíká. Buď mají pocit, že tloustnou nebo se bojí, že budou svalnaté jak chlap. Mohu vás ale ujistit, že pokud vydržíte, nic z toho se nestane. Musíte prostě jen dát tělu čas, aby takovou razantní změnu přijalo. Kromě toho, že svaly bolí, tak také otékají, což není vždycky špatně. V případě prsních svalů je to spíš výhoda!

Sama jsem si tímto procesem několikrát prošla. Vždy to začíná stejně. Nejdřív mě úplně všechno bolí, takže se mi vůbec nechce znovu tu bolest podstupovat, pak se mi navíc zmenší oblečení a jsem frustrovaná, že nemám co na sebe (no dobře, my holky nemáme co na sebe i když je nám vše akorát), začínám víc jíst a víc spát, takže to vypadá, že stejně nikdy nezhubnu!

Realita je ale taková, že svaly přestanou bolet tak do týdne a přestanou i otékat. Při pravidelném tréninku začnou růst a zároveň bude ubývat tělesný tuk (hlavně díky správné stravě). Jenže svaly jsou těžší než tuky a tak se to logicky projeví i na váze. Proto je lepší se měřit. Tělo bude mít vyšší nároky na jídlo i na spánek, což je samozřejmé. Aby se dokázalo zregenerovat, musíme mu je dopřát. Když tomu dáte alespoň tři měsíce, uvidíte jak se začne celá postava formovat, zpevňovat a budete se cítit opravdu dobře. A to je pocit, na kterém začnete být závislí a už nebudete chtít přestat. No a s těmi svaly si, holky, vůbec nemusíte dělat starosti. Nemáme dispozice k tomu, abychom vypadaly jako chlapi. Pokud "nesypete", tak vám nic takového nehrozí. Je dobré si uvědomit, že svaly jsou kamarádi. Pořád se honíme za rychlejším metabolismem, vymýšlíme, co jíst a co ne, aby se tzv. zrychlil, a přitom je to právě o svalové hmotě. Čím více máte kvalitní svalové hmoty, tím více energie vaše tělo vydá. A to i během spánku.

Zdroj: http://s1222.photobucket.com/user/xyzny/profile/
Takže nezoufejte. Pokud se první týdny necítíte dobře, zatněte zuby a ještě přidejte. Začít je vždy těžké, ale vydržet je mnohem těžší. 

Hezký den všem.