čtvrtek 9. května 2013

Paleo mýtus #4: Pračlověk se dožil sotva 30 let!

Že se pračlověk dožil sotva třiceti, je jeden z nejčastějších argumentů všech paleo odpůrců. Nejen že tento výrok není ničím podložený, ale ani není pravdivý. Je to akorát to první, co člověka, který se v této oblasti neorientuje napadne. Ve skutečnosti se pračlověk v průměru dožil 30 let. Nepostřehli jste rozdíl? Je skrytý ve slově "průměr". To že se dožil třiceti let znamená, že všichni paleolitičtí předci zemřeli ve 30 letech, zatímco průměrný věk je takový, kdy se jeden člověk dožil třeba pěti let a druhý 55 let. Vzniklý průměr je pak třicet.

V paleolitu byla vysoká dětská úmrtnost a mnoho dětí se nedožilo ani pěti. Tehdejší pravidlo znělo: kdo přežije pubertu, má velkou pravděpodobnost, že bude žít klidně do 70. V dnešní době, kdy úmrtnost s věkem stoupá, si už nedovedeme představit, že to bylo kdy jinak. Ale v paleolitu byla křivka úmrtnosti spíše do písmene U. Nejvíce úmrtí bylo právě v dětském a seniorském věku. Pračlověk středního věku umíral méně a to především při lovu či boji. Díky vyspělému lékařství se už nemusíme bát porodů a dětská úmrtnost je minimální. Také dokážeme léčit v podstatě všechny nemoci, na které "caveman" běžně umíral.

Málokdo si také uvědomuje, že ženy menstruovaly jen jednou za půl roku a když už otěhotněly a porodily zdravého potomka, tak ho kojily klidně další 4 roky. Během těchto pěti let (včetně těhotenství) neovulovaly ani neměly menstruaci. Z toho vyplývá, že kdyby se dožívaly 30 let, tak by lidský rod dávno vyhynul.Krásný den všem,Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte mi svůj komentář.