pondělí 6. května 2013

Týden 6: Srážlivost krve

Je až neuvěřitelné, jak ten čas letí, že už jsme v šestém týdnu našeho paleo experimentu. Dnešní téma je z pohledu zdraví extrémně zajímavé. Janino vyšetření krve totiž odhalilo jeden zásadní nedostatek, který zcela jistě souvisí právě se stravou - poruchu srážení krve. Pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve je nezbytný vitamín K (odvozeno z německého slova "Koagulation", tedy od procesu srážení krve). Obsahuje ho především listová zelenina. Důležité je zmínit, že je rozpustný v tucích. Dospělý muž by měl denně přijmout 120 μg a žena 90   μg. Nedostatek vitamínu K vede k poruchám krevní srážlivosti a také souvisí s řídnutím kostí u žen po menopauze. Hlavním nebezpečím je vyšší riziko vnitřního krvácení, které může být fatální především při krvácení do mozku.

Potravina
Množství
Vitamín K1 (μg)
Olivový olej 1 polévková lžíce 8,1
Vařená brokolice 1 hrnek (sekané) 220
Syrová kapusta 1 hrnek (sekané) 547
Syrový špenát 1 hrnek (sekané) 145
Syrový zelený listový salát 1 hrnek (drcený) 62,5
Syrová řeřicha 1 hrnek (sekané) 85
Syrová petržel 1/4 hrnku (sekaná nať) 246
Zdroj: Wikipedie

Jana během části experimentu, kdy jedla "západní stravu", konzumovala minimální množství zeleniny a to se projevilo v jejím těle právě nedostatkem vitamínu K. Lékaři ji doporučili testy zopakovat. Již po čtrnácti dnech se její hodnoty natolik zlepšili, že už se vešla do normy a nebylo potřeba dalších lékařských úkonů. Pořád ale atakuje horní hranici. Věříme, že další testy již budou zcela v pořádku.
Paleo dieta je velice bohatá na vitamín K, proto je nezbytné, aby osoby trpící poruchou srážlivosti krve (především ti, co berou léky) svou stravu konzultovali se svým lékařem.Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte mi svůj komentář.