pondělí 13. května 2013

Týden 7: Obsah vody v těle

Často narážíme na různé titulky, které nás nabádají k pití dostatečného množství tekutin, jiné zase radí jak se zbavit přebytečné vody v těle a tak poslušně přijímáme 2 litry denně, aniž bychom přemýšleli nad tím, zda je to hodně nebo málo. Co bychom tedy měli vědět o vodě v našem organismu?

Lidské tělo je tvořeno až z 70 % z vody. Probíhají v ní veškeré chemické děje v organismu. Ztráta 20 % tělesné vody je smrtelná. Nejméně vody obsahuje zubní skloviny (0,2 %), nejvíce ledviny (83 %). Svaly jsou tvořeny ze 75 % z vody. U dětí je obsah vody v organismu vyšší (70 - 80 %). U dospělých se snižuje a mění v závislosti na pohlaví.


Zadržování vody v těle se nejčastěji týká lidí s nadváhou, hormonální dysbalancí nebo osob s nemocí srdce, ledvin či jater. Zdravý člověk, který dodržuje správnou životosprávu se může naopak potýkat s nedostatkem tekutin obzvláště v období, kdy se snaží zhubnout nebo naopak nabrat svalovou hmotu.

Voda v organismu během hubnutí
Všimli jste si, že když najíždíte na novou dietu, tak během prvních dnů jdou kila dolů, ale pak se hubnutí zpomalí? Při sníženém příjmu kalorií totiž tělo nesáhne jako první do tukových zásob, ale  využije sacharidy a proteiny. Dochází k rozkladu svalové hmoty, na kterou se váže voda, a ta zajistí rychlý úbytek kilogramů. Když si ale změříte tělesný tuk, zjistíte, že jeho procentuální hodnota stoupá. Aby k tomu nedocházelo, je kromě příjmu všech potřebných živin a tekutin potřeba také budovat svalovou hmotu. Čím více aktivní hmoty v těle máme, tím rychlejší je náš metabolismus. A čím rychlejší je náš metabolismus, tím více energie vydáme a tím méně jí ukládáme do tukových zásob.

Vliv na budování svalové hmoty
Voda je důležitým dopravním prostředkem pro metabolické procesy. Je přítomna v každé živé buňce a pomáhá při tvorbě proteinů a glykogenu. Samotná voda nezajistí růst svalové hmoty, ale při jejím nedostatku se může tvorba svalů zpomalit nebo dokonce zastavit. Navíc klesá hladina elektrolytů, která má za následek slabost a únavu, a tak se snižuje i výkonnost během tréninku.

Pro zajištění potřebného příjmu tekutin při budování svalové hmoty jsme pro vás sestavili jednoduchý návod:
  1. Vypít sklenici vody těsně před tréninkem.
  2. Pravidelně pít během tréninku.
  3. Vypít další sklenici vody těsně po tréninku.
  4. V průběhu následujících dvou hodin vypít ještě tři sklenice vody.

Nedostatek tekutin se projevuje suchými rty a pokožkou, malým množstvím moči, která je navíc zbarvená do žluta (v horších případech až do oranžova). Nezřídka se projevuje i únavou či bolestí hlavy.

Voda vs. tuk vs. svaly
S Janou jsme si pro vás připravili opět malý experiment. Minulý týden se trošku dehydrovala, abychom si ukázali, jak se nízký příjem tekutin projeví na sledované hodnotě tělesného tuku a proč je dobré tyto dvě veličiny porovnávat.

Na grafech níže je vidět, že voda versus tuk jsou jakýmsi zrcadlovým odrazem jeden druhého. Čím vyšší je podíl vody v těle, tím nižší je procento tělesného tuku. Často se stává, že ať se snažíte sebevíc, procento tuku ne a ne klesnout. Když si ale uvědomíte souvislost právě s vodou a vaše měření ukáže její nízké hodnoty, budete už vědět, kde by mohl být zakopaný pes. Voda ale nemá za následek pouze snížení tělesného tuku, má také pozitivní vliv na růst svalové hmoty, což můžeme vidět na třetím grafu. Podmínkou je samozřejmě pravidelné cvičení a přísun bílkovin.

Zdroj: http://connect.garmin.com/
Pokud jste si tedy lámali hlavu nad tím, jak je možné, že ačkoliv podle váhy hubnete, tak množství tuku ve vašem těle stoupá - nebo naopak že pětkrát týdně zvedáte železo, ale na růst svalové hmoty to nemá příliš velký vliv, pak jste možná našli odpověď. Mimochodem, kolik vody jste už dnes vypili?

Krásný den všem,Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte mi svůj komentář.