pondělí 3. června 2013

Týden 10: 5 hlavních důvodů, proč nemůžete na paleo dietě zhubnout

Ačkoliv stále dokola opakujeme, že paleo není redukční dieta, ale zdravý životní styl, většina lidí se ho rozhodne zkusit právě kvůli hubnutí. A tak pod heslem "lepší špatný důvod než špatné rozhodnutí" jsme rádi, že se lidé o paleo zajímají (ať už z jakéhokoliv důvodu), protože kdo jednou vyzkouší, už nemůže jinak.

Někdy se ale stane, že ani po měsíci (což je mimochodem směšně krátká doba) se dotyčné osobě nedaří hubnout dle svých představ a paleo zavrhne. To je velká škoda, protože takový člověk měl krásně našlápnuto na velkou změnu ve svém životě, ale vrátil se k zavedeným standardům, které naší společnosti přinášejí čím dál tím vice nemocných.

Je tedy i v našem zájmu, aby se vám dařilo hubnout, ale ne vždy se to může podařit tak snadno a rychle, jak si představujete.

1. Vaše očekávání nejsou realistická

V jednom diskuzním fóru si nějaká slečna stěžovala, že paleo dieta jí přijde spíš jako udržovací, ale ona by si přála být fakt vyrýsovaná. Každý člověk, obzvláště pak žena, musí mít určité množství podkožního tuku pro správné fungování organismu. Média nás ovšem zahlcují obrázky "dokonalých" postav, které my konzumenti přejímáme jako ideál krásy. Když se ale zeptáte kteréhokoliv účastníka závodů ve fitness, co dělá pro tak vyrýsovné břicho, dozvíte se, že před závody drží dost drastickou dietu, aby toho dosáhl, a že už se těší, až se normálně nají.
Mezi námi jsou samozřejmě lidé, kteří jsou nádherně štíhlí, ale často patří do skupiny osob, která naopak nemůže přibrat. My ostatní bychom se měli smířit s tím, že každý nemůže mít krásné štíhlé nohy, dokonale malé hýždě nebo pekáč buchet na břiše. Každý jsme jinak stavěný a každý bychom se měli smířit se svou postavou, protože ji stejně nezměníme, a raději se soustředit na své zdraví. Pokud se tedy nějaká slečna chce dostat z velikosti S na velikost XS, pak ji paleo dieta nedokáže pomoci.

2. Jste v permanentním stresu

Někdy nestačí pouze jíst zdravě a cvičit. Je potřeba také zajistit správné fungování celého organismu. Díky neustálému napětí se zvyšuje hladina stresových hormonů, které zvyšují hlad a chuť na nezdravé potraviny. Zkuste se vyhýbat stresovým situacím - nenechávejte vše na poslední chvíli, plánujte, vyhýbejte se konfliktům, vyndejte kostlivce ze skříně, aby vás pořád nestrašil, prostě dejte si svůj život do pořádku.

3. Málo spíte

Existuje nesprávná představa, že když moc spíme, tak tloustneme. Je tomu ale právě naopak. Všechny důležité procesy v těle se odehrávají právě během spánku. Ve spánku dochází k regeneraci a budování svalové hmoty, regulaci metabolismu i hladiny hormonů.
Spěte minimálně 8 hodin denně (při zvýšené aktivitě i více), choďte spát ve stejnou dobu každý den a ve stejnou dobu vstávejte, spěte v tmavé místnosti bez elektronických přístrojů a s dostatečným přísunem čerstvého vzduchu, před spaním se zklidněte například četbou.

4. Pořád něco zobete

Je pravda, že v paleu můžete jíst "cokoliv" kdykoliv během dne. To ale neznamená, že do sebe budete pořád něco ládovat. Aby tělo dokázalo správně zpracovat vše, co sníte, potřebuje také nějaký čas v klidovém režimu. Ani v paleolitu neměl náš předchůdce jídlo stále u nosu. Naopak si musel potravu nejdříve obstarat a pak teprve se mohl najíst. Naučte se jíst celá jídla, kdy přijmete dostatek cukrů, bílkovin i tuků a až do dalšího jídla už nic nejezte. Jana je dokonce zastáncem tzv. osmihodinového stravování, kdy jíte pouze po dobu osmi hodin (snídaně v osm, oběd ve dvanáct a večeře ve čtyři odpoledne) a po zbylých 16 hodin držíte půst. Samozřejmě ale záleží na složení vašeho dne. Asi těžko budete jíst naposledy brzy odpoledne, když chodíte cvičit až po práci. Ovšem minimálně tříhodinové pauzy mezi jídly byste dodržovat měli.

5. Jíte příliš mnoho ořechů

Ořechy mají velké množství pozitiv, ale také negativ. Kromě toho, že jsou zdrojem kvalitních bílkovin, lecitinu, vitamínů skupiny B, provitamínu A, vitamínu E, manganu, draslíku, hořčíku, vápníku a dalších, obsahují málo vody (stejně jako sušené ovoce) a tak tělu poskytují příliš mnoho energie. Navíc jsou zdrojem  kyseliny fytové (snižuje využitelnost minerálů obsažených ve stravě) a mastných kyselin omega-6.
Během konzumace lehce ztratíte kontrolu nad tím, kolik jich sníte a snadno se přejíte. Proto je lepší kupovat ořechy ve skořápce. Tím vznikne alespoň malá překážka, díky které se vám podaří příjem ořechů o něco snížit.

A proč vlastně vznikl tento článek? Během posledního měření jsme u Jany nezaznamenaly žádný progres. I ona je pouze člověk a minulé týdny prý trávila hodně času s přáteli a ne vždy dokázala své stravování udržet na uzdě. Z výše uvedených prohřešků porušila hned tři.

Takže zdar a sílu! Teď už víte co a jak, tak snad to hubnutí půjde lépe. (Že ano, Jani?!)
Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte nám svůj komentář.