čtvrtek 27. června 2013

Můj život s paleo dietou

Paleo je životní styl, který vás dříve nebo později pohltí. Nejdřív jen zkoušíte, zda byste dokázali jíst maso jen se zeleninou, pak si začnete dávat pozor na to, co vám do jídla dávají v restauraci a když máte konečně pocit, že už jíte čistě, vrhnete se do sportu. A když už jste si jistí i v této oblasti, začnete přemýšlet nad tím, co ještě byste pro sebe a svou rodinu mohli udělat.
Mám štěstí. Můj partner a já vyznáváme stejné hodnoty a máme stejný cíl. Chceme být zdraví a chceme co nejvíce cestovat. Když jsem objevila paleo, bylo to jako puzzle, které do sebe najednou začaly zapadat. Nejen že se člověku otevřely oči, ale hned od prvního okamžiku cítil, že to je cesta, kterou celý svůj dosavadní život hledal a že k původnímu životu se už nikdy nevrátí.

A co se v mém životě změnilo?

Téměř všechno! Můj život jsem zcela přizpůsobila paleu. Některé změny přišly tak nějak samy, o jiné bylo potřeba usilovat.
  1. Změna hodnotového systému - nechci být závislá na věcech, domech, autech a žít v konzumu. Kupuji je to, co potřebuji a raději ty peníze utratím za jídlo, sport, vzdělávání a cestování.
  2. Změna prostředí - přestěhovala jsem se do prostředí, kde je čistý vzduch, vhodné podmínky ke sportu a celkově pomalejší tempo života.
  3. Zrušení televize - díky stěhování jsme se rozhodli, že do nového domova si už nebudeme pořizovat televizi. Tu považuji za zbytečný žrout času a vymývače mozku. Když neuvidím 5x denně reklamu na výborný sýr nebo čokoládu, tak si ani nevzpomenu, že něco takového existuje. Nehledě na to, že každá televizní stanice má svůj archiv na internetu a tak si mohu kdykoliv vybrat pořad, který mě opravdu zajímá a pustit si ho v době, kdy mi to vyhovuje. Když pak pořad skončí, tak už dál nic "nevysílají" a tak se mohu opět vrátit k práci.
  4. Zaměření na věci opravdu důležité - místo koukání na televizi jdu spát. Dostatečný spánek považuji za klíčový. Do postele chodím kolem desáté. Před spaním si chvíli čtu. Ráno se budím světlem (nikoliv budíkem) a cítím se svěže a odpočatě.
  5. Kladu důraz na životní svobodu - tím není myšleno, že se odmítám podřizovat partnerovi nebo že si nebudu pořizovat rodinu, spíš to, že se nepouštím do žádných úvěrů či hypoték, nekupuji nemovitosti ani šperky, snažím se být soběstačná a dělat, co mě naplňuje a baví, nejsem otrokem módy, kariéry ani společenského postavení. Takto svobodný život mohu kdykoliv měnit a přizpůsobovat svým aktuálním potřebám.

Jak se změnami začít?

Je zbytečné pouštět se do velkých plánů, když vám dělá problém udělat první krok. Často díky tomu nabydeme dojmu, že "to nejde". Na to se dá jen odpovědět: "Všechno jde, když se chce!" Aby vás tedy neodradil hned ten první krůček, zkuste se místo pohledu na celý svůj budoucí život podívat jen a pouze na zítřejší den. Co byste zítra chtěli dělat? Jak by měl vypadat ideální zítřek? Říkáte si, že byste chtěli víc sportovat? Zařaďte si sport do zítřejšího programu. Chcete vydělávat více peněz, zkuste si zítra v práci říct o vyšší plat (tedy pokud si ho opravdu zasloužíte) nebo si začněte hledat novou práci. Chcete jíst opravdu čistě? Šup do kuchyně a připravte si na zítra oběd. A když se vám podaří zrealizovat všechny své plány, začněte plánovat na den další. Když se pak za měsíc nebo dva ohlédnete, uvidíte, jak moc změn jste dokázali i za tak krátkou dobu. Díky malým změnám, dokážete realizovat ty velké.

Krásný den všem,Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte mi svůj komentář.