pondělí 17. června 2013

Týden 12: Paleo dieta pro zdravou pleť

Je to téměř tři měsíce, kdy Jana publikovala svou fotku s nehezkou pletí. Akné na obličeji ji vždy trápilo a o to víc, když se jí během jejího "hříšného" období radikálně zhoršilo. Je tedy zřejmé, že neolitické potraviny pleti moc neprospívají. Snad úplně nejhorší jsou v tomto případě mléčné výrobky. Naopak čokolády se bát opravdu nemusíte v případě, že je hořká a obsahuje velký podíl kvalitního kakaa. Ovšem celé kouzlo zdravé pleti není pouze v potravinách. Jsou zde i další faktory, které náš vzhled ovlivňují - minimálně 8 hodinový kvalitní spánek, příjem dostatečného množství tekutin a v neposlední řadě vitamín D. Ten je obzvláště důležitý.

Vitamín D

Vitamín D patří mezi velmi podceňované vitamíny. Za normálních okolností se tvoří v kůži působením slunečního záření, což by mělo stačit na pokrytí až 80 % denní potřeby. Dalšími zdroji jsou pak rybí tuk, játra a vaječný žloutek.

Jak si tedy zajistit správnou dávku vitamínu D? Ideálně ze slunce. U potravin a potravinových doplňků může dojít k předávkování. To u slunečního záření nehrozí. Slunce je zdrojem životní energie a jeho blahodárné účinky nepocítíte pouze na pleti. Pouhých 15 minut denně (čím více, tím lépe) na přímém slunci je dostačující základ. Ideálně mezi 10. a 15. hodinou vystavte co největší část svého těla slunečním paprskům. Klidně zapomeňte na opalovací krémy. Během těch pár minut se rozhodně nespálíte. Naopak načerpáte to úžasné teplo. Nemažte ani sebe ani děti pokaždé, když jdete ven. Stačí se mazat pouze v případech, kdy hrozí, že se spálíte (několikahodinové cílené opalování). Dokonce i oči byste měli nechat chvilku bez slunečních brýlí. Nemusíte se dívat přímo do slunce, jen je nechte chvíli na slunci otevřené.

Je jasné, že většina začne nadávat, že přes den musí pracovat a ne se vyvalovat na sluníčku. Ruku na srdce. Každý z nás má nárok na 30 minutovou pauzu. Pokud jste na paleu, tak si pravděpodobně do práce stejně nosíte krabičky s jídlem. Není tedy nic jednoduššího, než vyběhnout ven a klidně někde na obrubníku si v klidu zbaštit oběd, nadýchat se čerstvého vzduchu a navíc načerpat potřebné množství slunečního záření. Rozhodně vám to prospěje více než oběd narychlo zhltnutý před monitorem.

Jana se sluníčku rozhodně nevyhýbá, kromě krátkého slunění v době oběda, se snaží dělat i veškeré sportovní aktivity venku (ačkoliv ne vždy je to možné). Dnešní životní styl nás vyloženě nutí být pořád schovaní uvnitř budov a dopravních prostředků a je to jen na nás, zda se dokážeme překonat a jít slunci vstříc.


Jany pleť není zdaleka dokonalá. Stále jsou vidět červené flíčky po akné, kterým ještě před pár měsíci trpěla. Důležité ale je, že už se jí žádné nové pupínky netvoří. Podle jejích slov za to může právě slunce v kombinaci s paleolitickým stravováním. 

Problamatickou pleť nelze uzdravit během týdne. Naopak je potřeba vytrvat minimálně 2 měsíce. Vždyť každý jeden pupínek se hojí 4 týdny. Buďte tedy trpěliví a své pleti dopřejte vše, co potřebuje. A věřte, že drahé krémy to rozhodně nejsou.


Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte nám svůj komentář.