pondělí 24. června 2013

Týden 13: Paleo dieta a přerušovaný půst

Téma přerušovaného půstu jsme nakousli už na Facebooku. V paleo komunitě je postění celkem běžné, ale ne nutné. Paleo je postaveno především na vyřazení potravin, které našemu zdraví neprospívají. Ty ostatní pak můžeme jíst dle libosti klidně i ve večerních hodinách a můžeme si být jisti, že nebudou mít negativní vliv na naše zdraví. Paleo je životní styl, který by měl být co nejjednodušší, aby ho zvládl i pračlověk. Ovšem mezi námi a pračlověkem je přeci jen několik rozdílů. Kromě toho, že on měl potravin spíš nedostatek, zatímco my máme nadbytek, pračlověk hlavně dokázal naslouchat svému tělu. Ačkoliv bychom rádi hájili paleo "bez pravidel", zjišťujeme, že jsou mezi námi i tací, kteří nedokáží rozeznat ani hlad od chutě, a tak je potřeba nějaká pravidla nastavit.

Důvod, proč je půst rozšířený především mezi paleo jedlíky, bude pravděpodobně ten, že současná moderní pravidla zdravého stravování velí jíst často. Proto nám vlastně ani nepřijde nepřirozené, že celou pracovní dobu, kterou prosedíme u počítače pořád přemýšlíme nad tím, co bychom ještě sezobli. Žaludek je sval jako každý jiný - potřebuje nakrmit a nechat odpočinout. Když se tedy bavíme o půstu, nemusíme si hned představovat 40 dní Ramadánu. Začněte tím, že budete dodržovat půst mezi jídly. Naučte se rozeznávat, kdy máte jenom na něco chuť a kdy máte opravdu hlad. Pokud si nejste jistí, stanovte si jasná pravidla, například tříhodinovou přestávku mezi každým jídlem, kdy budete pít pouze vodu. Jestliže budete mít hlad dříve než za tři hodiny, pak jste se najedli málo nebo složení vašeho pokrmu nebylo správné.

16/8 neboli osmi hodinové okno

Pokud máte pocit, že půst je něco, co by vám mohlo vyhovovat, zkuste osmihodinové okno. Osm hodin budete jíst a 16 hodin "trávit" a to každý den. I během těch osmi hodin ale dodržujte pauzy mezi jídly. V praxi to vypadá tak, že se například v osm hodin ráno nasnídáte, ve dvanáct naobědváte, ve čtyři odpoledne navečeříte a pak až do snídaně nebudete nic jíst. Může to vypadat i tak, že vaše první jídlo bude v jedenáct a poslední v sedm večer. Záleží jen na vás a na vašem denním režimu. Je ale důležité, aby všechna jídla, která během dne sníte, byla plnohodnotná, tzn. že objemem i složením by se měla snídaně i večeře podobat obědu. Pokud jste si mysleli, že osmihodinové okno je o vynechání večeře (nebo snídaně), pak vás musíme opravit. Je důležité si tu plnohodnotnou večeři dát. Jen ji sníte o něco dříve. Nejde nám přeci o snížení energetického příjmu. Postíme se proto, abychom poskytli našemu tělu čas na regeneraci.

Jak sama Jana říká, její osmihodinové okno nemá nic společného s paleo dietou. "Dodržovala jsem ho už na střední škole, aniž bych tušila, že něco takového existuje. Tento způsob stravování mí dával pocit prázdného plochého břicha. Prostě jsem naslouchala svému tělu a věděla, co mu dělá dobře. Tenkrát jsem ale vlastně jen vynechávala večeře, takže jsem před spaním bojovala s hladem a chutí na cokoliv co bylo v ledničce, což často vedlo k porušení půstu. Dnes vím, že poslední jídlo nesmím odbýt."

V Čechách jsou známé a poměrně i oblíbené 24hodinové půsty, kdy prostě jeden den v týdnu nejíme. Každý si ale musí sám zvážit, co je pro něj dobré. Určitě bychom vám nedoporučovali pustit se do delšího půstu, abyste během něj trpěli. Takový půst nemá smysl. Musíte vědět, že to tak chcete, cítíte nebo potřebujete a ne že kamarádovi to pomáhá, tak to tedy také vydržíte. Stefani Ruper na svém blogu varuje, že především pro ženy může být půst nebezpečný. Poukazuje na nespavost, úzkosti, nepravidelnou menstruaci a další. Postění je otázkou těla i mysli a více než kdy jindy byste měli naslouchat především svému tělu a v případě jakýchkoliv negativních reakcí od půstu upustit. 


Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte nám svůj komentář.