čtvrtek 4. července 2013

Žena a muž - dva různé živočišné druhy

Ať už jste z Marsu nebo Venuše, je jasné, že ženy žijí v naprosto odlišném světě než muži. Dnes bych vynechala spory o tom, kdo je lepší nebo kdo to má v životě těžší, ale chtěla bych se zastavit právě v tom ženském světě, který je tak silně ovládán biologickými cykly, že ho nemohu jen tak přehlížet.
Když se žena pustí do nějaké životní změny, jako je hubnutí, stále zkoumá, jak jí to jde. Ačkoliv moc dobře ví, že se stačí zvážit jednou měsíčně, stejně to dělá každý den a každý den si také prohlíží v zrcadle své špíčky a doufá, že už konečně uvidí nějakou změnu. Jednoho dne ale váha ukáže o kilo víc. Žena se vyděsí a začne zpytovat svědomí. Do detailu promýšlí stravu posledních dní a svůj včerejší trénink, až dojde k závěru, že jí moc a cvičí málo. A tak se do všeho pustí ještě s větší vervou a odhodláním. A další ráno, když stoupne na váhu, tak se tam opět objeví kilo navíc a žena propadá depresi. Během dvou dnů přibrala 2 kila, totálně se strhla v posilovně, má ukrutný hlad a snědla by vše, co doma najde. Navíc se cítí těžká, oteklá a nafouklá. Vrčí na své okolí a vlastně ani moc netuší, co s tím. A aby toho nebylo málo, ještě se dostaví menstruace a to už je konečná.

Tenhle scénář si asi prožila nejedna z nás, ale ne každá se z něj dokázala ponaučit. Tělesnou váhu v ženském těle řídí hormony. Proto by se žena, na rozdíl od muže, měla vážit opravdu jen jednou měsíčně a to uprostřed menstruačního cyklu. Už několik dní před menstruací začne žena zadržovat vodu v těle, což může způsobit 1 až 3kilový nárůst váhy, pocity nafouklého břicha a oteklých těžkých nohou. Když si tuto skutečnost uvědomíme, nemusíme se zbytečně trápit a propadat depresím, protože váha se během několika dnů opět vrátí do normálu.


A co s projevy premenstruačního syndromu? Umlčte ho jídlem! No ano. Většina žen, které jedí paleo, popisuje pozitivní účinky na menstruační cyklus. Nejen, že nemusí bojovat se změnami nálad, bolestí hlavy, ale i samotná menstruace probíhá mírněji. Pokud vám ale ani paleo nepomáhá, zkuste týden před menstruací pozorně sledovat co jíte:
  1. Dodržujte pitný režim.
  2. Konzumujte dostatečné množství zdravých tuků (kokos, avokádo, lněná semínka).
  3. Napumpujte tělo stopovými prvky (draslík, vápník, sodík, hořčík, železo).
  4. Zvyšte příjem vitamínů, jezte ve velkém listovou zeleninu.
  5. Hýbejte se a sportujte.
Dostat své hormony do rovnováhy je proces, který potřebuje svůj čas. Někomu se to může podařit hned a někdo bude potřebovat několik měsíců na léčbu a úpravu citlivosti hormonálních receptorů. Dejte svému tělu čas a zbytečně se nestresujte, protože i stres je jedním z negativních faktorů. Buďte trpělivé a nenechte menstruaci, aby ovládala váš život. S paleem můžete ovládat vy ji!


Krásný den všem,Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte mi svůj komentář.