čtvrtek 1. srpna 2013

Jsou paleo dezerty paleo?

Když jsou paleo, tak asi budou paleo, napadne nejednoho z nás. Obsahují samé zdravé "paleo friendly" suroviny, tak na nich přeci nemůže být nic špatného. Dokážete si ale představit, že by si pračlověk pekl buchty? Cukr považuji za stejně návykový jako cigarety. Naše maminky dvakrát do týdne upekly nějaký ten koláč a my si teď nedovedeme představit, že už bychom ho nikdy v životě neochutnali. Vymýšlíme tedy různé náhražky, abychom se vešli mezi paleo mantinely. Koncentrovaní na výběr správných surovin ale zapomínáme na velmi důležitou drobnost. Na množství. A jak se u nás říká: "Čeho je moc, toho je příliš." Příliš tuku, příliš cukru a nikde žádná voda. Nevěříte? Pojďme se tedy podívat, co takový tradiční paleo dezert obsahuje. Samozřejmě se tu nebavíme o sladkostech typu ovoce, ale spíše o náhražkách různých buchet a koláčů, které jsou na internetu tak vyhledávané.

Náhražky cukru

  1. Med - v některých receptech se přidává po lžících, v jiných dokonce po hrnkách. Jedna rovná kávová lžička medu se rovná přibližně 60 kcal (15 g cukru). Jedna rovná polévková lžíce se rovná přibližně 120 kcal (30 g cukru). Půl hrnku medu obsahuje minimálně 330 kcal (82 g cukru).
  2. Sušené ovoce - do dezertů je velmi oblíbené, protože samo o sobě už vytváří hmotu, která výrazně zvětšuje objem výsledného těsta. V sušeném ovoci, na rozdíl od čerstvého, se cukr koncentruje ve velkém množství. Bývá ho kolem 60 - 70 %.
  3. Čerstvé ovoce - nejoblíbenějším je banán. Ve 100 g je ukryto přibližně 90 kcal a 20 g cukru. Banán patří mezi ovoce s největším obsahem sacharidů.

Náhražky mouky

  1. Mandlová (ořechová) mouka - v malém množství mají ořechy pozitivní účinky, ale opravdu jen v malém množství. S ohledem na nízký obsah vody se v nich koncentruje příliš mnoho energie, což může vést k obezitě. Další jejich velkou nevýhodou je, že jsou zdrojem kyseliny fytové a omega 6 nenasycených mastných kyselin. 100 g mandlové mouky představuje 282 kcal.
  2. Kokosová mouka - kokos se zdá být lepší volbou než ořechy, ale obzvláště sušený obsahuje 60 % tuku. V kupovaných mandlových moukách je tuk výrazně snížen. 100 g kokosové mouky představuje 335 kcal.
  3. Mrkev, dýně, cuketa, sladké brambory - jsou jednoznačně dobrou volbou, ale většinou se  používají ve velkém množství a kombinují se s výše uvedenými moukami.

Ostatní

Kromě vajec bývá součástí receptu také olej, kakao nebo dokonce vysoce procentní čokoláda, což jsou další vysoce energetické potraviny.


Tak a teď to všechno zamíchejte a dejte péct. Cítíte tu vůni? Tomu se nedá odolat! Ochutnáte první kousek a když je toho dost, dáte si i druhý a třetí. No a proč ne? Vždyť je to paleo. Jeden kousek paleo dezertu často znamená 300 - 500 přijatých kalorií. Dejte si tři a už nemusíte celý den nic jíst.

Sladkosti jsou z nějakého důvodu pro člověka důležité a recepty na sladká jídla patří k nejvyhledávanějším na internetu. Paleo je životní styl, do kterého patří i různé oslavy, které se prostě bez dortu neobejdou. A je to v pořádku, pokud si uvědomíte, kdo jste a jaký je váš cíl. Pokud jste vrcholový sportovec nebo horník, který celý den tráví fyzickou činností, pak to můžete vypustit z hlavy. Pokud ale celý den prosedíte u počítače a navíc máte nadváhu, pak je dezert pořád dezert a je úplně jedno, zda je paleo. Nechte si ho raději na ty oslavy a speciální příležitosti a místo buchty si dejte trochu jahod.

Krásný den všem,Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte mi svůj komentář.