středa 14. srpna 2013

Paleo trénink I.

Pohyb patří neodmyslitelně k životu každého člověka. Ten kdo se dostatečně nehýbe, nebuduje svalovou hmotu, sílu a celkovou pohyblivost, nemůže být považován za zdravého. Zdravý člověk je schopný běhat, skákat, dosáhne si na špičky, vydrží sedět v dřepu, dlouhé hodiny stát a především unese své vlastní tělo jak na nohách, tak na rukách. V dnešní moderní době se už bohužel nikdo hýbat nepotřebuje. Na vše máme stroje a tak už ani svůj zadek nenosíme na nohách, ale vozíme ho v autě. Pamatuji si na slova své babičky, která se vždy rozčilovala, že ona s žádnou hůlkou chodit nebude. Věděla, že každá berlička pomáhá jen chvíli.
V paleo komunitě všichni stále vykřikují, jak stačí cvičit krátce a intenzivně. Já ale tvrdím, že nestačí. Pokud srovnáváme 1 hodinu aerobiku s 20 minutami crossfitu, pak je jasné, že CF je výrazně účinnější metodou. Nám jde přeci ale o víc než o maximální zkrácení času stráveného v tělocvičně. Lidská evoluce je, a vždy byla, o pohybu. Ten, kdo se nehýbe, se ani nevyvíjí. Všichni z nás určitě tuší, jakým směrem se aktuálně ubírá lidský vývoj. Nebuďme toho součástí. Nebojme se jít proti proudu. Kdo dělá to co ostatní, bude na tom vždy stejně, jako ostatní. Nevím jak vy, ale já chci víc.

Pohybem ke zdraví

Pohyb by nás měl provázet v jakékoliv formě po celý den, abychom zlepšili celkovou kvalitu života. Nebavíme se jen o budování svalové hmoty a fyzického vzhledu. Pravidelný pohyb má vliv na kognitivní funkce (paměť, soustředění, rychlost myšlení...), psychiku, spánek, oběhový a dýchací systém, sexuální výkonnost a další.
Všimněte si, že stále píši o pohybu, ne o sportu. Sport je totiž v tuto chvíli druhořadý. Teď se nezaměřujeme na maximální výkon, ale na kvalitu. I ten, kdo se vyhýbá sportům všeho druhu, se může naučit hýbat kvalitně. Už několikrát jsem ukazovala, že i při sedavém zaměstnání se dá stát, zmiňovala jsem, jak je důležité chodit pěšky, dobíhat autobus, nejezdit výtahem atd. Teď bych k tomu ještě přidala hraní si. Nebo si snad myslíte, že jste na hraní příliš staří? Nesmysl.

Pojďte pane, budeme si hrát

Hry jsou v našem životě velmi důležité a věřte, že nejsou jen pro děti. Vy, kdo jste rodiči malých dětí, máte už předem vyhráno. Ale i ostatní by si měli najít čas na hraní. A co těmi hrami myslím? Cokoli, co vás baví, cokoliv, co vám vykouzlí úsměv na tváři. Běžte si zakopat s kamarády do parku, tančete na hlasitou hudbu, skákejte, houpejte se na houpačce, blbněte v bazénu, hrajte na babu, dovádějte se psem. Nebojte se vypadat hloupě nebo cítit se jak blázen. Hraní je zábavné, má dokonce terapeutické účinky a rozvíjí vztah s vašimi blízkými. Navíc je to pohyb k nezaplacení. Všem rodičům, co mají malé děti doporučuji, aby je zkusili kopírovat. Když si hrajete na zemi a oni dřepí, dřepněte si také, když po bytě lezou po čtyřech, lezte také, když válejí sudy nebo se houpu na zábradlí, dělejte to také. Zatímco děti budou stále plné energie, vám budou síly rychle docházet. Nevadí. Když vydržíte, časem se to zlepší. Zkusit být znovu dítětem je totiž nejlepší pohyb, co znám.

Krásný den všem,


PS: Můžete se mnou zkusit sportovat na www.paleotrenink.cz.

Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte mi svůj komentář.