pátek 30. srpna 2013

Paleo trénink II.

V minulém článku jsme si řekli, jak moc důležitý je úplně základní pohyb v našem životě. Nemusíte být vrcholovým sportovcem, abyste zvládali chůzi do schodů nebo hry s dětmi v parku. Možná vás to překvapí, ale náš předek lovec-sběrač se nejčastěji pohyboval v pomalém tempu a nízké srdeční frekvenci. Za den ušel v průměru 19 km, zatímco sprintovat, lézt a skákat musel jen kvůli záchraně svého života nebo v okamžiku, kdy zahlédl kořist. Většina jeho dne tak byla v lehčím aerobním pásmu. Stejně tak i my bychom se měli nejvíce zaměřit na tento druh aktivit, které tvoří základ pyramidy pohybu.

Chůze

Chůze je nejpřirozenější formou pohybu. Ani zdatní sportovci by nad chůzí neměli ohrnovat nos. Chůze, na rozdíl od běhu, nijak dramaticky nezatěžuje velké nosné klouby. Ne každý je připraven na zvedání těžkých vah, ale téměř každý dokáže chodit. Svižná chůze zlepšuje kardiovaskulární systém, okysličuje mozek a snižuje riziko osteoporózy. Pokud můžete, choďte hodinu denně. Máte pocit, že je to hodně? A co takhle místo návštěvy oblíbené kavárny si s kamarádkou domluvit procházku. Nebude vás to nic stát a navíc si nebudete muset dávat žádný z těch úžasně lákavých zákusků, které tam nabízejí. A když vás zradí počasí, určitě najdete v okolí nějaké fitko s trenažerem.

Běh

Mnoho lidí si oblíbilo populární knihu Zrozeni k běhu. Nikdo z nás ale nebyl zrozen, aby běhal každý týden maratón. Pokud dáváte před chůzí přednost běhu, zvolte raději pomalejší tempo, kdy se budete cítit pohodlně, nebudete se zadýchávat a budete schopni plynule konverzovat.

Plavání

Plavání je úžasná sportovní aktivita, která je velmi ohleduplná vůči kloubům. Pomáhá zlepšovat pohyblivost, šetrně posiluje svaly, čímž stabilizuje klouby. Je ideální pro osoby s problémovým pohybovým aparátem.

Cyklistika horská turistika

Obě tyto aktivity skvěle zapadají do lehkých aerobních aktivit, pokud to s nimi ale nepřeženeme. Je totiž velmi snadné se zapomenout a strávit na kole mnohem více času, než jsme plánovali a během té doby zdolat několik těžkých vrcholů. Stejně tak při horské turistice už třeba budete mít vrchol na dohled a tak nevědomky zrychlíte, abyste ho dosáhli co nejdříve. Buďte v klidu. Nikam se nežeňte a zbytečně své tělo nestresujte.

Cardio stroje

Cardio zónu najdete snad v každém slušném fitku, takže když nemáte možnost vyrazit do přírody, můžete si svou hodinku cardia dopřát i zde. Jedním z nejlepších strojů je veslovací trenažér, který dokáže v rámci jediného pohybu zapojit celé tělo. Ale není důvod se vyhýbat ani běhacím pásům, rotopedům a dalším.

Rekreační sporty

Rekreační sporty jsou vždy vítány. Ať už se jedná o volejbal, stolní tenis, golf, badminton, bruslení, chůzi na sněžnicích, vodní sporty nebo jízdu na koni. Pamatujte, že jakákoliv pohybová aktivita se počítá. Důležité je, aby vyhovovala právě vám.
Krásný den všem,Pokud se vám článek líbil, klikněte na "To se mi líbí".
Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, zanechte mi svůj komentář.